Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-11DQ06
VS-11DQ06 picture photo
Mfg. Part Number
VS-11DQ06
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1.1A DO204AL
Datasheet Download
VS-11DQ06.pdf
Availability of VS-11DQ06
QUANTITY
VS-11DQ06 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-11DQ06
Internal Part NumberEIS-VS-11DQ06
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)1.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If580mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 60V
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-11DQ06
Related LinksVS-1, VS-11DQ06 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-11DQ06 Details Description
Related parts for VS-11DQ06
IC 8 CHANNEL DAC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
1682 W/SWITCH datasheet.pdf
RJI IP20/ 90 GEW180/0 22/70 datasheet.pdf
IMCV GIGA FIBERLINX-III TX+FX-CW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf