Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-11DQ09
VS-11DQ09 picture photo
Mfg. Part Number
VS-11DQ09
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.1A DO204AL
Datasheet Download
VS-11DQ09.pdf
Availability of VS-11DQ09
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-11DQ09 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-11DQ09
Internal Part NumberEIS-VS-11DQ09
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)1.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 90V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-11DQ09
Related LinksVS-1, VS-11DQ09 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-11DQ09 Details Description
Related parts for VS-11DQ09
RES SMD 127 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 20BIT SER 28SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 81.3MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FLAT PART DEBURRING BONDED BRUSH datasheet.pdf
FHSS SERIAL MODEM 900MHZ datasheet.pdf