Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12CDU06-M3/I
VS-12CDU06-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
VS-12CDU06-M3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE UFAST REC 600V 12A TO-263A
Datasheet Download
VS-12CDU06-M3/I.pdf
Availability of VS-12CDU06-M3/I
QUANTITY
VS-12CDU06-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12CDU06-M3/I
Internal Part NumberEIS-VS-12CDU06-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesFRED Pt®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)65ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageTO-263AC (SMPD)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12CDU06-M3/I
Related LinksVS-12CD, VS-12CDU06-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12CDU06-M3/I Details Description
Related parts for VS-12CDU06-M3/I
TRANSCEIVER IRDA 4.0MBIT 8-SMD datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 2.4GHZ BLUETOOTH datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
LINE CARD LCAS 1CH 16SOIC datasheet.pdf
IC VCXO 320MHZ 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf