Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12CWQ03FN-M3
VS-12CWQ03FN-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12CWQ03FN-M3
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V DPAK
Datasheet Download
VS-12CWQ03FN-M3.pdf
Availability of VS-12CWQ03FN-M3
QUANTITY
VS-12CWQ03FN-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12CWQ03FN-M3
Internal Part NumberEIS-VS-12CWQ03FN-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12CWQ03FN-M3
Related LinksVS-12CW, VS-12CWQ03FN-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12CWQ03FN-M3 Details Description
Related parts for VS-12CWQ03FN-M3
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1.5A TO225AA datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC LIU E1 4CH SHORT HAUL 160-BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf