Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12CWQ06FNTRL-M3
VS-12CWQ06FNTRL-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12CWQ06FNTRL-M3
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 6A DPAK
Datasheet Download
VS-12CWQ06FNTRL-M3.pdf
Availability of VS-12CWQ06FNTRL-M3
QUANTITY
VS-12CWQ06FNTRL-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12CWQ06FNTRL-M3
Internal Part NumberEIS-VS-12CWQ06FNTRL-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 60V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12CWQ06FNTRL-M3
VS-12CWQ06FNTRL-M3 Details Description
Related parts for VS-12CWQ06FNTRL-M3
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC 12-BIT GEN/CHKER 16SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 182 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 0.02 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf