Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12F120
VS-12F120 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12F120
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 12A DO203AA
Datasheet Download
VS-12F120.pdf
Availability of VS-12F120
QUANTITY
VS-12F120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12F120
Internal Part NumberEIS-VS-12F120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.26V @ 38A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr12mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C