Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12F120M
VS-12F120M picture photo
Mfg. Part Number
VS-12F120M
Brief Description
DIODE STD REC 12A DO-203AA
Datasheet Download
VS-12F120M.pdf
Availability of VS-12F120M
QUANTITY
VS-12F120M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12F120M
Internal Part NumberEIS-VS-12F120M
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.26V @ 38A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA (DO-4)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12F120M
Related LinksVS-12, VS-12F120M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12F120M Details Description
Related parts for VS-12F120M
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 148 I/O 240QFP datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf