Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12F120M
VS-12F120M picture photo
Mfg. Part Number
VS-12F120M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE STD REC 12A DO-203AA
Datasheet Download
VS-12F120M.pdf
Availability of VS-12F120M
QUANTITY
VS-12F120M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12F120M
Internal Part NumberEIS-VS-12F120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.26V @ 38A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA (DO-4)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12F120M
Related LinksVS-12, VS-12F120M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12F120M Details Description
Related parts for VS-12F120M
COMPONENT CLIPS MOLDED 1 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
E.I. SERIES CONN. REC 2P datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 14NSOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 5-HVSOF datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 170W TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
1.25MM F/L 20POS 28AWG 450MM datasheet.pdf