Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12FR10
VS-12FR10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12FR10
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA
Datasheet Download
VS-12FR10.pdf
Availability of VS-12FR10
QUANTITY
VS-12FR10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12FR10
Internal Part NumberEIS-VS-12FR10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.26V @ 38A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr12mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12FR10
Related LinksVS-1, VS-12FR10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12FR10 Details Description
Related parts for VS-12FR10
IC A/DCONV 8BIT 1MHZ SAMPL 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 78 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 10.011K OHM .4W .01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 72W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD123F datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf