Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12FR60
VS-12FR60 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12FR60
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 12A DO203AA
Datasheet Download
VS-12FR60.pdf
Availability of VS-12FR60
QUANTITY
VS-12FR60 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12FR60
Internal Part NumberEIS-VS-12FR60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.26V @ 38A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr12mA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12FR60
Related LinksVS-1, VS-12FR60 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12FR60 Details Description
Related parts for VS-12FR60
IC MON SUPP QUAD PUSHPULL 10MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 132CSBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
RES HARDWARE KIT 100W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 75MHZ 8EMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY RG58U SMBM BNCM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf