Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12FR60M
VS-12FR60M picture photo
Mfg. Part Number
VS-12FR60M
Brief Description
DIODE STD REC 12A DO-203AA
Datasheet Download
VS-12FR60M.pdf
Availability of VS-12FR60M
QUANTITY
VS-12FR60M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12FR60M
Internal Part NumberEIS-VS-12FR60M
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.26V @ 38A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA (DO-4)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12FR60M
Related LinksVS-12, VS-12FR60M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12FR60M Details Description
Related parts for VS-12FR60M
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN FPC VERT 19POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 16A 8 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
IC MMIC GAAS SW SP4T 3X3QFN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf