Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12TQ045SPBF
VS-12TQ045SPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-12TQ045SPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A D2PAK
Datasheet Download
VS-12TQ045SPBF.pdf
Availability of VS-12TQ045SPBF
QUANTITY
VS-12TQ045SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12TQ045SPBF
Internal Part NumberEIS-VS-12TQ045SPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.75mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F900pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12TQ045SPBF
Related LinksVS-12TQ, VS-12TQ045SPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12TQ045SPBF Details Description
Related parts for VS-12TQ045SPBF
BAG ESD SHLD 6"X10" METAL-IN ZIP datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE 62.91MM SQ BARE datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
MODULE DDR 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
IGBT 1200V 580A 2100W D3 datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CAP 5F 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 640V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf