Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150K40AM
VS-150K40AM picture photo
Mfg. Part Number
VS-150K40AM
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 150A DO205AA
Datasheet Download
VS-150K40AM.pdf
Availability of VS-150K40AM
QUANTITY
VS-150K40AM Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150K40AM
Internal Part NumberEIS-VS-150K40AM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150K40AM
Related LinksVS-15, VS-150K40AM Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150K40AM Details Description
Related parts for VS-150K40AM
INCLINOMETER MODULE SINGLE AXIS datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.021" .155" datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 24VDC SLD SWCH datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 37POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf