Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150KR20A
VS-150KR20A picture photo
Mfg. Part Number
VS-150KR20A
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 150A DO205AA
Datasheet Download
VS-150KR20A.pdf
Availability of VS-150KR20A
QUANTITY
VS-150KR20A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150KR20A
Internal Part NumberEIS-VS-150KR20A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150KR20A
Related LinksVS-15, VS-150KR20A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150KR20A Details Description
Related parts for VS-150KR20A
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER SOP14 TR datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ADPT MALE FEMALE NON-INSUL 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf