Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150KS30
VS-150KS30 picture photo
Mfg. Part Number
VS-150KS30
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 150A B42
Datasheet Download
VS-150KS30.pdf
Availability of VS-150KS30
QUANTITY
VS-150KS30 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150KS30
Internal Part NumberEIS-VS-150KS30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseB-42
Supplier Device PackageB-42
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150KS30
Related LinksVS-15, VS-150KS30 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150KS30 Details Description
Related parts for VS-150KS30
IC DIGITL MULTIPHASE CTRLR 48QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 72POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 84A datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
24-Bit, 192kHz Stereo ADC IC datasheet.pdf