Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150KSR10
VS-150KSR10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-150KSR10
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 150A B42
Datasheet Download
VS-150KSR10.pdf
Availability of VS-150KSR10
QUANTITY
VS-150KSR10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150KSR10
Internal Part NumberEIS-VS-150KSR10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseB-42
Supplier Device PackageB-42
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150KSR10
Related LinksVS-15, VS-150KSR10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150KSR10 Details Description
Related parts for VS-150KSR10
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Z5U 0805 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 34 AWG 1000 FT OR datasheet.pdf