Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150SQ040TR
VS-150SQ040TR picture photo
Mfg. Part Number
VS-150SQ040TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 15A DO204AR
Datasheet Download
VS-150SQ040TR.pdf
Availability of VS-150SQ040TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-150SQ040TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150SQ040TR
Internal Part NumberEIS-VS-150SQ040TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If540mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.75mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F900pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageDO-204AR
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150SQ040TR
Related LinksVS-150, VS-150SQ040TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150SQ040TR Details Description
Related parts for VS-150SQ040TR
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 6MA 24VDC datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 EYELET 36POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf