Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150UR60D
VS-150UR60D picture photo
Mfg. Part Number
VS-150UR60D
Brief Description
DIODE GP 600V 150A DO-8
Datasheet Download
VS-150UR60D.pdf
Availability of VS-150UR60D
QUANTITY
VS-150UR60D Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150UR60D
Internal Part NumberEIS-VS-150UR60D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.47V @ 600A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150UR60D
Related LinksVS-15, VS-150UR60D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150UR60D Details Description
Related parts for VS-150UR60D
CONN HEADER 24POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
INSERT VOLT SELECTOR PEM MARKED datasheet.pdf
LIGHTRAY MPX QUAD HOUSINGS datasheet.pdf
RF CABLE SMA M/M RG316DS 12" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 20SSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-48" BLACK datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (FLUX, 1A1B, SINGL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
47UF 6.3V 6.502X15.164 105C RAD datasheet.pdf