Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-15ETH03STRRPBF
VS-15ETH03STRRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-15ETH03STRRPBF
Brief Description
DIODE HYPERFAST 15A 300V D2PAK
Datasheet Download
VS-15ETH03STRRPBF.pdf
Availability of VS-15ETH03STRRPBF
QUANTITY
VS-15ETH03STRRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-15ETH03STRRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-15ETH03STRRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, FRED Pt®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-15ETH03STRRPBF
Related LinksVS-15ETH, VS-15ETH03STRRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-15ETH03STRRPBF Details Description
Related parts for VS-15ETH03STRRPBF
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ000 1.1" datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 14 POS 2.54 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 17.78MM datasheet.pdf
508 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A SMC datasheet.pdf