Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-15ETL06SPBF
VS-15ETL06SPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-15ETL06SPBF
Brief Description
DIODE HYPERFAST 15A 600V D2PAK
Datasheet Download
VS-15ETL06SPBF.pdf
Availability of VS-15ETL06SPBF
QUANTITY
VS-15ETL06SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-15ETL06SPBF
Internal Part NumberEIS-VS-15ETL06SPBF
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, FRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)29ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-15ETL06SPBF
Related LinksVS-15ET, VS-15ETL06SPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-15ETL06SPBF Details Description
Related parts for VS-15ETL06SPBF
BACKSHELL DB50 PLAIN PLASTIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf