Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ060-N3
VS-16CTQ060-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ060-N3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Datasheet Download
VS-16CTQ060-N3.pdf
Availability of VS-16CTQ060-N3
QUANTITY
VS-16CTQ060-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ060-N3
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ060-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ060-N3
Related LinksVS-16CT, VS-16CTQ060-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16CTQ060-N3 Details Description
Related parts for VS-16CTQ060-N3
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC I/Q DEMOD QUAD 50MHZ 40-LFCSP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 360UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
INTEMEDIATE CAR datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf