Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ060G-1PBF
VS-16CTQ060G-1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ060G-1PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO262-3
Datasheet Download
VS-16CTQ060G-1PBF.pdf
Availability of VS-16CTQ060G-1PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-16CTQ060G-1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ060G-1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ060G-1PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr280µA @ 60V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ060G-1PBF
Related LinksVS-16CTQ, VS-16CTQ060G-1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16CTQ060G-1PBF Details Description
Related parts for VS-16CTQ060G-1PBF
IC AMP AUDIO 10W STER POWERSO20 datasheet.pdf
RES 5K OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 84MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf