Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ080GSTRLP
VS-16CTQ080GSTRLP picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ080GSTRLP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Datasheet Download
VS-16CTQ080GSTRLP.pdf
Availability of VS-16CTQ080GSTRLP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-16CTQ080GSTRLP Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ080GSTRLP
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ080GSTRLP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr280µA @ 80V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ080GSTRLP
Related LinksVS-16CTQ, VS-16CTQ080GSTRLP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16CTQ080GSTRLP Details Description
Related parts for VS-16CTQ080GSTRLP
RES 100 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10NS 8UMAX datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A datasheet.pdf