Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ080STRLPBF
VS-16CTQ080STRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ080STRLPBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Datasheet Download
VS-16CTQ080STRLPBF.pdf
Availability of VS-16CTQ080STRLPBF
QUANTITY
VS-16CTQ080STRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ080STRLPBF
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ080STRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 80V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ080STRLPBF
VS-16CTQ080STRLPBF Details Description
Related parts for VS-16CTQ080STRLPBF
DUCT SLOT DIVIDER PVC 4"HX 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
INDUS STAR LED MODULE GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V FLATPCK datasheet.pdf
HDM SMPR055F G datasheet.pdf
21-033198-003 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf