Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ100GSTRLP
VS-16CTQ100GSTRLP picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ100GSTRLP
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Datasheet Download
VS-16CTQ100GSTRLP.pdf
Availability of VS-16CTQ100GSTRLP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-16CTQ100GSTRLP Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ100GSTRLP
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ100GSTRLP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr280µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ100GSTRLP
Related LinksVS-16CTQ, VS-16CTQ100GSTRLP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16CTQ100GSTRLP Details Description
Related parts for VS-16CTQ100GSTRLP
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
LED 3MM BLUE WHT DIFF PANEL MOUN datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf