Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ100STRLPBF
VS-16CTQ100STRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ100STRLPBF
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Datasheet Download
VS-16CTQ100STRLPBF.pdf
Availability of VS-16CTQ100STRLPBF
QUANTITY
VS-16CTQ100STRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ100STRLPBF
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ100STRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ100STRLPBF
VS-16CTQ100STRLPBF Details Description
Related parts for VS-16CTQ100STRLPBF
RES SMD 18K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.67M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 340MA 1.64 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO15 datasheet.pdf
PACKET OF PARTS FURNISHED datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf