Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16EDU06HM3/I
VS-16EDU06HM3/I picture photo
Mfg. Part Number
VS-16EDU06HM3/I
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 16A TO263AC
Datasheet Download
VS-16EDU06HM3/I.pdf
Availability of VS-16EDU06HM3/I
QUANTITY
VS-16EDU06HM3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16EDU06HM3/I
Internal Part NumberEIS-VS-16EDU06HM3/I
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, FRED Pt®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageTO-263AC (SMPD)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16EDU06HM3/I
Related LinksVS-16ED, VS-16EDU06HM3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16EDU06HM3/I Details Description
Related parts for VS-16EDU06HM3/I
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 25MM datasheet.pdf