Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16F100
VS-16F100 picture photo
Mfg. Part Number
VS-16F100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 16A DO203AA
Datasheet Download
VS-16F100.pdf
Availability of VS-16F100
QUANTITY
VS-16F100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16F100
Internal Part NumberEIS-VS-16F100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.23V @ 50A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr12mA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16F100
Related LinksVS-1, VS-16F100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16F100 Details Description
Related parts for VS-16F100
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ADM14S/AE14G/X datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE20S/AE20G/X datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 16V 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf