Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16FLR80S05
VS-16FLR80S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-16FLR80S05
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 16A DO203AA
Datasheet Download
VS-16FLR80S05.pdf
Availability of VS-16FLR80S05
QUANTITY
VS-16FLR80S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16FLR80S05
Internal Part NumberEIS-VS-16FLR80S05
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 800V
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16FLR80S05
Related LinksVS-16F, VS-16FLR80S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16FLR80S05 Details Description
Related parts for VS-16FLR80S05
SENS 1500PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG BLK/BLU 2.7-3.9 datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D 2X15 32HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE FUSE RADIAL datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.65A 119 MOHM SMD datasheet.pdf