Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16TTS08STRRPBF
VS-16TTS08STRRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-16TTS08STRRPBF
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 800V 16A D2PAK
Datasheet Download
VS-16TTS08STRRPBF.pdf
Availability of VS-16TTS08STRRPBF
QUANTITY
VS-16TTS08STRRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16TTS08STRRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-16TTS08STRRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)60mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.4V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Current - Off State (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)170A @ 50Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16TTS08STRRPBF
Related LinksVS-16TTS, VS-16TTS08STRRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16TTS08STRRPBF Details Description
Related parts for VS-16TTS08STRRPBF
CAP CER 2.4PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
DESICCANT PACK 550PCS/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 5.0 PSI datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SCAN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 30QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FH PARI/O CBL TO TEMBLOCK 0.5M datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC datasheet.pdf