Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-182NQ030PBF
VS-182NQ030PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-182NQ030PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 30V 180A D-67
Datasheet Download
VS-182NQ030PBF.pdf
Availability of VS-182NQ030PBF
QUANTITY
VS-182NQ030PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-182NQ030PBF
Internal Part NumberEIS-VS-182NQ030PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-007-2015 Rev-0 02/Mar/2015
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)180A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If590mV @ 180A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 30V
Capacitance @ Vr, F7700pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-182NQ030PBF
Related LinksVS-182N, VS-182NQ030PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-182NQ030PBF Details Description
Related parts for VS-182NQ030PBF
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 170PO datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf