Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-19TQ015STRLPBF
VS-19TQ015STRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-19TQ015STRLPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 19A 15V D2PAK
Datasheet Download
VS-19TQ015STRLPBF.pdf
Availability of VS-19TQ015STRLPBF
QUANTITY
VS-19TQ015STRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-19TQ015STRLPBF
Internal Part NumberEIS-VS-19TQ015STRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-026-2014 Rev 0 01/Dec/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io)19A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If360mV @ 19A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10.5mA @ 15V
Capacitance @ Vr, F2000pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-19TQ015STRLPBF
Related LinksVS-19TQ0, VS-19TQ015STRLPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-19TQ015STRLPBF Details Description
Related parts for VS-19TQ015STRLPBF
CONSOLE STEEL 24.5X22.6X49 BLK datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 3.5NS 100FBGA datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW PIANO DIP 5 POS SEALED SMT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf