Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-1N1190RA
VS-1N1190RA picture photo
Mfg. Part Number
VS-1N1190RA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB
Datasheet Download
VS-1N1190RA.pdf
Availability of VS-1N1190RA
QUANTITY
VS-1N1190RA Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-1N1190RA
Internal Part NumberEIS-VS-1N1190RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 126A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.5mA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-1N1190RA
Related LinksVS-1N, VS-1N1190RA Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-1N1190RA Details Description
Related parts for VS-1N1190RA
ICL 10 OHM 20% 9A 22MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf