Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-1N1201A
VS-1N1201A picture photo
Mfg. Part Number
VS-1N1201A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 12A DO203AA
Datasheet Download
VS-1N1201A.pdf
Availability of VS-1N1201A
QUANTITY
VS-1N1201A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-1N1201A
Internal Part NumberEIS-VS-1N1201A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 12A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.25mA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-1N1201A
Related LinksVS-1N, VS-1N1201A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-1N1201A Details Description
Related parts for VS-1N1201A
IC REG BUCK ADJ 0.6A 8FLIPCHIP datasheet.pdf
ACCELEROMETER 3G XYZ ENH 14-LGA datasheet.pdf
CONN HEADER 4PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 4CONT DIN 6MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
1200 VDC 3 POLE Y CONFIGURATION datasheet.pdf