Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-1N1201A
VS-1N1201A picture photo
Mfg. Part Number
VS-1N1201A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 150V 12A DO203AA
Datasheet Download
VS-1N1201A.pdf
Availability of VS-1N1201A
QUANTITY
VS-1N1201A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-1N1201A
Internal Part NumberEIS-VS-1N1201A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 12A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.25mA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-1N1201A
Related LinksVS-1N, VS-1N1201A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-1N1201A Details Description
Related parts for VS-1N1201A
FIXED IND 180UH 80MA 16 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 280A TO-3P datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 3W DO204AL datasheet.pdf
LED ASMT-AX00 NEU WHT 4150K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 50POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A ASSY datasheet.pdf