Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-209CNQ135PBF
VS-209CNQ135PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-209CNQ135PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 135V 100A TO244
Datasheet Download
VS-209CNQ135PBF.pdf
Availability of VS-209CNQ135PBF
QUANTITY
VS-209CNQ135PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-209CNQ135PBF
Internal Part NumberEIS-VS-209CNQ135PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)135V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If*
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 135V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-209CNQ135PBF
Related LinksVS-209C, VS-209CNQ135PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-209CNQ135PBF Details Description
Related parts for VS-209CNQ135PBF
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5L datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf