Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20BQ030-M3/5BT
VS-20BQ030-M3/5BT picture photo
Mfg. Part Number
VS-20BQ030-M3/5BT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMB
Datasheet Download
VS-20BQ030-M3/5BT.pdf
Availability of VS-20BQ030-M3/5BT
QUANTITY
VS-20BQ030-M3/5BT Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20BQ030-M3/5BT
Internal Part NumberEIS-VS-20BQ030-M3/5BT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F200pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20BQ030-M3/5BT
Related LinksVS-20BQ0, VS-20BQ030-M3/5BT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20BQ030-M3/5BT Details Description
Related parts for VS-20BQ030-M3/5BT
CONN RECEPT 4POS FMALE PANEL MT datasheet.pdf
IC MPU 8BIT 5V 33MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT BLKHD TIN-LEAD LGH-1L datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf