Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20ETF02PBF
VS-20ETF02PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20ETF02PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 20A TO220AC
Datasheet Download
VS-20ETF02PBF.pdf
Availability of VS-20ETF02PBF
QUANTITY
VS-20ETF02PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20ETF02PBF
Internal Part NumberEIS-VS-20ETF02PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-005-2014-Rev-0 03/Mar/2014
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)160ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20ETF02PBF
Related LinksVS-20E, VS-20ETF02PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20ETF02PBF Details Description
Related parts for VS-20ETF02PBF
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 223.65VC AXIAL datasheet.pdf
DSUB 3W3 F datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
N.M.FIT HDR HSG ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ASSY 0.200" 3MM YLW DIFF 2LD datasheet.pdf