Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20ETS08FPPBF
VS-20ETS08FPPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20ETS08FPPBF
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 20A TO220FP
Datasheet Download
VS-20ETS08FPPBF.pdf
Availability of VS-20ETS08FPPBF
QUANTITY
VS-20ETS08FPPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20ETS08FPPBF
Internal Part NumberEIS-VS-20ETS08FPPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-005-2014-Rev-0 03/Mar/2014
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20ETS08FPPBF
Related LinksVS-20ET, VS-20ETS08FPPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20ETS08FPPBF Details Description
Related parts for VS-20ETS08FPPBF
CONN HEADER VERT 6POS .156 TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 17 (15 + 2 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf