Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20ETS12STRRPBF
VS-20ETS12STRRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20ETS12STRRPBF
Brief Description
DIODE INPUT 20A D2PAK
Datasheet Download
VS-20ETS12STRRPBF.pdf
Availability of VS-20ETS12STRRPBF
QUANTITY
VS-20ETS12STRRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20ETS12STRRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-20ETS12STRRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20ETS12STRRPBF
Related LinksVS-20ETS, VS-20ETS12STRRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20ETS12STRRPBF Details Description
Related parts for VS-20ETS12STRRPBF
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
LED 1" DOME RED PMI 125VCD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
EVAL KIT MAX15103 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
RES 540.1 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
PRESSURE MODULE -12 TO 300 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf