Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20ETS16-M3
VS-20ETS16-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-20ETS16-M3
Brief Description
DIODE INPUT RECT 20A TO-220AB
Datasheet Download
VS-20ETS16-M3.pdf
Availability of VS-20ETS16-M3
QUANTITY
VS-20ETS16-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20ETS16-M3
Internal Part NumberEIS-VS-20ETS16-M3
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 20A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20ETS16-M3
Related LinksVS-20E, VS-20ETS16-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20ETS16-M3 Details Description
Related parts for VS-20ETS16-M3
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES TEMP SENS 1K OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 3.3V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T-COUPLE K L=15CM 2M datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED LH351B WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf