Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20MQ060NTRPBF
VS-20MQ060NTRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20MQ060NTRPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC
Datasheet Download
VS-20MQ060NTRPBF.pdf
Availability of VS-20MQ060NTRPBF
QUANTITY
VS-20MQ060NTRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20MQ060NTRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-20MQ060NTRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-003-2015-Rev-0 14/Jan/2015
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If780mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F31pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20MQ060NTRPBF
Related LinksVS-20MQ0, VS-20MQ060NTRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20MQ060NTRPBF Details Description
Related parts for VS-20MQ060NTRPBF
CONN HEADER PA 2POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.70 OHM 7W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 30V SMINI4 datasheet.pdf
34 MODII HDR DRST SHRD A/PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC UF RADIAL datasheet.pdf