Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20TQ045STRRPBF
VS-20TQ045STRRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-20TQ045STRRPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 20A D2PAK
Datasheet Download
VS-20TQ045STRRPBF.pdf
Availability of VS-20TQ045STRRPBF
QUANTITY
VS-20TQ045STRRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20TQ045STRRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-20TQ045STRRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.7mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C