Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-25RIA10
VS-25RIA10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-25RIA10
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR MED POWER 100V 25A TO-48
Datasheet Download
VS-25RIA10.pdf
Availability of VS-25RIA10
QUANTITY
VS-25RIA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-25RIA10
Internal Part NumberEIS-VS-25RIA10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-006-2014-Rev-0 03/Mar/2014
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State100V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)60mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.7V
Current - On State (It (AV)) (Max)25A
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A
Current - Hold (Ih) (Max)130mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)420A, 440A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-208AA, TO-48-3, Stud
Supplier Device PackageTO-208AA (TO-48)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-25RIA10
Related LinksVS-25, VS-25RIA10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-25RIA10 Details Description
Related parts for VS-25RIA10
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO15 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.185A 47 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 14.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf