Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-25RIA120S90
VS-25RIA120S90 picture photo
Mfg. Part Number
VS-25RIA120S90
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 1200V 40A TO48
Datasheet Download
VS-25RIA120S90.pdf
Availability of VS-25RIA120S90
QUANTITY
VS-25RIA120S90 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-25RIA120S90
Internal Part NumberEIS-VS-25RIA120S90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)60mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.7V
Current - On State (It (AV)) (Max)25A
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A
Current - Hold (Ih) (Max)130mA
Current - Off State (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)350A, 370A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-208AA, TO-48-3, Stud
Supplier Device PackageTO-208AA (TO-48)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-25RIA120S90
Related LinksVS-25RI, VS-25RIA120S90 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-25RIA120S90 Details Description
Related parts for VS-25RIA120S90
JUMPER-H1503TR/A2015B/H1501TR 4" datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS ISI -110V 42LGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.5MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 1.3W DO41 datasheet.pdf