Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-300CNQ045PBF
VS-300CNQ045PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-300CNQ045PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO244
Datasheet Download
VS-300CNQ045PBF.pdf
Availability of VS-300CNQ045PBF
QUANTITY
VS-300CNQ045PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-300CNQ045PBF
Internal Part NumberEIS-VS-300CNQ045PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If770mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-300CNQ045PBF
Related LinksVS-300C, VS-300CNQ045PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-300CNQ045PBF Details Description
Related parts for VS-300CNQ045PBF
FUSE 600MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2PL QC 2MM SNAP-IN datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH DPDT ROLLER 125V datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf