Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-300UR40A
VS-300UR40A picture photo
Mfg. Part Number
VS-300UR40A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN REV 400V 300A DO205AB
Datasheet Download
VS-300UR40A.pdf
Availability of VS-300UR40A
QUANTITY
VS-300UR40A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-300UR40A
Internal Part NumberEIS-VS-300UR40A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 942A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-300UR40A
Related LinksVS-30, VS-300UR40A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-300UR40A Details Description
Related parts for VS-300UR40A
CONN HEADER RT/A 12POS .156 TIN datasheet.pdf
IND DELAY LINE 1.4NS 1 OHM TH datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 2A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf