Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-300UR60A
VS-300UR60A picture photo
Mfg. Part Number
VS-300UR60A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN REV 600V 300A DO205AB
Datasheet Download
VS-300UR60A.pdf
Availability of VS-300UR60A
QUANTITY
VS-300UR60A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-300UR60A
Internal Part NumberEIS-VS-300UR60A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 942A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40mA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device PackageDO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-300UR60A
Related LinksVS-30, VS-300UR60A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-300UR60A Details Description
Related parts for VS-300UR60A
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 1.2W 49DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IMPELLER 182X55MM 115VAC datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
2200UF 63V 25X40MM 105C 10000H datasheet.pdf