Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-301CNQ045PBF
VS-301CNQ045PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-301CNQ045PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 45V 300A TO244
Datasheet Download
VS-301CNQ045PBF.pdf
Availability of VS-301CNQ045PBF
QUANTITY
VS-301CNQ045PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-301CNQ045PBF
Internal Part NumberEIS-VS-301CNQ045PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-017-2014 Rev 0 04/Aug/2014
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 45V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-301CNQ045PBF
Related LinksVS-301C, VS-301CNQ045PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-301CNQ045PBF Details Description
Related parts for VS-301CNQ045PBF
CIR BRKR 100MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.9V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC MUX ULP-A 2INP NONINV 6MCRPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
1.7-3.6V 1MHZ IND TMP 8-SOIC-N datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf