Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-30BQ040TRPBF
VS-30BQ040TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-30BQ040TRPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC
Datasheet Download
VS-30BQ040TRPBF.pdf
Availability of VS-30BQ040TRPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-30BQ040TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-30BQ040TRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-30BQ040TRPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSurface Mount Schottky Devices 14/Jan/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-30BQ040TRPBF
Related LinksVS-30BQ, VS-30BQ040TRPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-30BQ040TRPBF Details Description
Related parts for VS-30BQ040TRPBF
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming Backlight, Lighting 64-TQFN (9x9) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf